Jump to content
News
  • DARKKO 4. Ayında! Eğlence Devam Ediyor!
  • Bu Yaz DARKKO ile Daha Eğlenceli!
DEVILCRAFT

patch 06.06.2021 xACS Client DirectX 11 Güncellemesi

Önerilen Mesajlar

x1.png

Merhaba xACS Oyuncuları , Bu Güncelleme DarKKO Sunucumuzda siz değerli kullanıcılarımızla buluştu ayrıca tüm xACS sunucularımızda geçerli olacaktır.

Öncelikle neden bu güncelleme önemli ondan bahsedeyim.

Bildiğiniz üzere Client (istemci) tarafını sıfırdan kodladık ve diğer private sunucular gibi USKO veya KoreKO'nun KnightOnline.exe dosyasını kullanmıyoruz hali ilen onların hataları ve performans sorunları bizde yok çünkü bir bağlantımız yok fakat bilindik orijinal şeyleri sıfırdan kendi istemcimize ve sunucumuza kodluyoruz. Bunların haricinde kendimizde bir şeyler katıyoruz bu geliştirme süreci 2-3 yıl arası bir süredir devam ediyor sizler için.

Bu güncellemenin önemi nedir ? Detayları arttırarak devam edelim

USKO & KoreKO ( aynı şey ikisi de o yüzden USKO diye bahsedeceğim ) KnightOnline.exe yani istemcisi güncellemeler alıyor fakat hiç bir zaman performansa dayalı bir köklü güncelleme almıyor ve bilenler vardır illaki oyundaki çoğu fonksiyon işlemci üzerinden yürüyor hali ilen ekran kartınız ne kadar iyi olursa olsun bir faydası olmuyordu FPS performansında çünkü ekran kartını kullanmıyor diyebiliriz bu USKO oyuncularının en çok sıkıntı çektiği bir durum.
Biz bu durumu projeye başladığımız anda düzelttik, oyunda ekran kartını kullanması için çoğu işlemi ekran kartına taşıdık ayrıca resmi sunucuların bile yapmadığı x64 tabanlı istemciyi sizlere sunduk ve bu bize güzel bir FPS artışı ve akıcılık , oynanabilirlik sağladı kalabalık anlarda, farkındasınızdır zaten velhasıl bunları belirtmem gerekiyor çünkü bir karşılaştırma yapıp yeni güncellemenin güzelliklerini göreceğiz.

Sizlerle beraber yıllardır kullandığımız xACS Clientimiz DirectX 9 ile beraber çalışıyordu ve üstte bahsettiğim yaptığımız güncellemeler ile USKO Cliente kıyasla 2-3 kat gibi bir FPS artışı alıyorduk bu durum biz ve siz kullanıcılar için yeterli ve güzel bir deneyim sunuyordu fakat biz bununla yetinmemeye karar verdik :)

xACS Client Güncellemesi ile DirectX 11 'e Geçiş

Evet DirectX 11 ^^  DirectX 11 ile xACS Client 'i bir uçaktan uzay mekiğine çeviriyoruz tabiri caizse ^^
Şimdi , hemen üstte belirttiğim USKO Client ile karşılaştırmayı artık bırakıyoruz ve önceki DirectX 9 Sürümlü xACS istemcimiz ile Yeni DirectX 11 Sürümlü xACS istemcimiz arasında performans kıyaslaması yapacağız

Tabi bu kıyaslama benim donanımlarıma ait fakat ortalamayı ve kaç kat artış sergilediğini belirtmek için yazıyorum ( 8700k + 1080ti )
Moradon Pazarımızın kalabalığını biliyorsunuz , binlerce karakterin olduğu en orta ve çok kullanıcı gören kısımda ortalama aldığım FPS 'in şuan 3 ve 4 katına kadar FPS alabiliyorum şuan
Bunu sayılara dökersek DirectX 9 ile 80 FPS alıyordum şuan artık 300-310 arası bir FPS alabiliyorum o kalabalıkta
Bu en kalabalık olan kısımda aldığım FPS miktarıdır altını çizmek isterim.
Sakin bölgelerde 2000-3000 Arası FPS aldığımda oluyor fakat bu önemsiz çünkü önemli olan kalabalık ortamlarda performansın kendini koruması ve PK vakti zevkinizi bölmeden daha fazla tat almanızı sağlamak ( zaten zevkinizi bölmüyor şu hali bile ama daha fazlasında zarar gelmez :) )

xACS Client DirectX 11 Güncellemesi Dezavantajları

Windows XP Desteği yok ve DirectX 10, 11 Desteklemeyen Ekran kartları ile Oyuna Giremeyeceksiniz.
DirectX 9 Desteğimiz devam edecek onunla eskisi gibi devam edebileceksiniz fakat bu performans artışını yakalamak için üst satırda bahsettiğim gibi XP Olmayan ve DirectX 10,11 Destekleyen Bir Ekran kartına sahip olmanız gerekecek ve çoğunluk adına konuşursam bu kriterleri desteklemeyen çok çok az kullanıcı vardır.

• Beğen 4

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Birazda Before - After şeklinde göstereyim
Şuan yaptığım Before - After aynı yerde aynı açıda aynı zamanda çekildi (06.06.2021 Saat 20:05) ve eskisine göre tam 4 kat fazladan FPS alıyorum
165Hz monitör ile 165 FPS in üstünde olması pazarda bile akıcılığını kaybettirmiyor

DX9.jpg

DX11.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Oyundaki ışıklandırma, güneş sistemi de değişti ve oyuna daha fazla gerçekçilik katmak için düzenlemeler yaptık
Artık uzaklardaki zemin kalitesi düşük kalitede gözükmeyecek ve çok uzaklardan görebileceksiniz bu kaliteyi ( Daha önceden performans kazanmak için uzaklar düşük kaliteli gözükürdü ve kısmen gözükürdü ) fakat artık performans ile beraber bu kalite mümkün
Aşağıdaki Before - After Kısmında bunu net bir şekilde görmeniz için belirli bir alanda ekran görüntüsü aldım ( F10'da Adjust Focus Distance Ayarı Son kısmındadır )

terrain 9.jpg

terrain 11.jpg

Dağlık Kısımlara dikkat ederseniz ayrıca güneş görmeyen yüzleri karanlık kalıyor

Bu güncellemelere gerek var mıydı? derseniz aslında yoktu, zaten DirectX 9 hali bile KO tarihinde ve piyasasında eşi benzeri olmayan performansa ve stabil bir duruma sahip ama yine de bizi tercih eden xACS sever kullanıcılarımız için çalışmaya devam ediyoruz ve en iyisini , en yeni özellikleri sizlere sunmaya devam edeceğiz.
Bu arada DirectX 9 'dan DirectX 11'e geçiş yapmamız istemciyi tekrardan sıfırdan yazmamıza sebebiyet verdi anlayacağınız ikisi farklı dünyalar ve yine de yaptık :)

• Beğen 2

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ekran kartı kötü olan oyuncular çöp oldu o zaman bunu anlıyoruz. Ekran kartına dayalı bir exe çoğu oyuncunun kötü etkilenmesi demektir. Ki bu zamanda ekran kartı fiyatları da almış başını gitmişken.. Teşekkürler oyun ekibi ..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, AkhireoS yazdı:

Ekran kartı kötü olan oyuncular çöp oldu o zaman bunu anlıyoruz. Ekran kartına dayalı bir exe çoğu oyuncunun kötü etkilenmesi demektir. Ki bu zamanda ekran kartı fiyatları da almış başını gitmişken.. Teşekkürler oyun ekibi ..

ekran kartı kötü olanlar çöp oldu diye bir şey yok, amaç onların daha iyi performans alması zaten pcsi iyi olanlar için zaten oyun hep iyi haldeydi. Sadece güncellemeden mahrum kalırsınız anlayacağın bu güne kadar oynadığın exe ile devam edeceksin ki o bile çok performanslı, ayrıca 15 yıldan eski ise bilgisayarın bu güncellemeden anca mahrum kalabilirsin. 300 liralık ekran kartında bile bu güncellemeyi destekleyecek özellik var
dip not : senin ekran kartında bu güncellemeden faydalanabiliyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 06.06.2021 at 21:58, DEVILCRAFT yazdı:

ekran kartı kötü olanlar çöp oldu diye bir şey yok, amaç onların daha iyi performans alması zaten pcsi iyi olanlar için zaten oyun hep iyi haldeydi. Sadece güncellemeden mahrum kalırsınız anlayacağın bu güne kadar oynadığın exe ile devam edeceksin ki o bile çok performanslı, ayrıca 15 yıldan eski ise bilgisayarın bu güncellemeden anca mahrum kalabilirsin. 300 liralık ekran kartında bile bu güncellemeyi destekleyecek özellik var
dip not : senin ekran kartında bu güncellemeden faydalanabiliyor

Bilgisayarımın ısınmasını ben bilirim.. Anlatmak istediğim güncellemeden önce 3 Char soktugumuzda sorun olmuyorken . Şimdi 1. karakter açıkken ısınma problemi yaşıyorum . Ve 2.Charı soktugumda donma işlemi gerçekleşiyor. Bu yöntemi oyuncuların insiyatifine bırakmalıydınız. İsteyen indirip o şekilde oynamalıydı . İsteyen eskisi gibi oynamalıydı . Siz bunu yapmaya dayattırdınız benim görüşüm .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

katılıyorum oyuna giriyoruz sebepsiz yere oyun kapanıyor gateden geçerken oyun kapanıyor towndayken oyun kapanıyor oyuna girmiyorum 3 gündür bu yüzden 

dipnot: pm atıp gm'lerden yardım istedim çok yardımcı oldular sağolsunlar ama bir işe yaramadı yardım ettikleri pc de 1.5 gb ekran kartı vardı işlemciye gömülü ekran kartıymış ona yordum ama diğer leptapta oda yok ve ekran kartı directx 11 i destekliyor aynı sorun ondada yaşadım.

tarihinde BenMehdiyim tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, BenMehdiyim yazdı:

katılıyorum oyuna giriyoruz sebepsiz yere oyun kapanıyor gateden geçerken oyun kapanıyor towndayken oyun kapanıyor oyuna girmiyorum 3 gündür bu yüzden 

dipnot: pm atıp gm'lerden yardım istedim çok yardımcı oldular sağolsunlar ama bir işe yaramadı yardım ettikleri pc de 1.5 gb ekran kartı vardı işlemciye gömülü ekran kartıymış ona yordum ama diğer leptapta oda yok ve ekran kartı directx 11 i destekliyor aynı sorun ondada yaşadım.

dün verilen patchler ile stabil hale getirildi. hala oyundan atmalar devam ediyorsa şahsen ilgileniyorum o sorunlarla. oyunda nickim xACS

2 saat önce, AkhireoS yazdı:

Bilgisayarımın ısınmasını ben bilirim.. Anlatmak istediğim güncellemeden önce 3 Char soktugumuzda sorun olmuyorken . Şimdi 1. karakter açıkken ısınma problemi yaşıyorum . Ve 2.Charı soktugumda donma işlemi gerçekleşiyor. Bu yöntemi oyuncuların insiyatifine bırakmalıydınız. İsteyen indirip o şekilde oynamalıydı . İsteyen eskisi gibi oynamalıydı . Siz bunu yapmaya dayattırdınız benim görüşüm .

fps limitleyerek yada Vsync özelliğini açarsan ısınma konusunda çözüm sağlayacaktır

• Beğen 1

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, BERAMUS yazdı:

fps limitleyerek yada Vsync özelliğini açarsan ısınma konusunda çözüm sağlayacaktır

Deneyeceğim umarım çözüm olur teşekkürler .. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, BenMehdiyim yazdı:

oyuna girdim bugun size ulaşamadım hocam aynı durum devam ediyor 3 char açınca 2 si ya dc yiyor yada direkt kapatıyor özellikle gate geçişler büyük sorun.

şuan ulaşabilirsin

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.

• Yeni Oluştur...